Článek
Co se děje?
3. června byl prezidentem Jižní Koreje ziskem 49,4 % hlasů zvolen středolevicový kandidát I Če-mjong z Demokratické strany Koreje (DPK). Ve volbách svolaných v důsledku impeachmentu prezidenta Jun Sok-jolaporazil I Če-mjong konzervativce Kim Mun-sua (41,2 %) ze Strany lidové moci (PPP). Junovo odvolání potvrdil Ústavní soud 4. dubna, čímž připravil půdu pro politický reset poté, co Jun Sok-jol (taktéž z PPP) kontroverzním zavedením stanného práva v prosinci 2024 vyvolal několikaměsíční politickou krizi. I Če-mjongovo vítězství sice slibuje obnovu demokratického vládnutí, větší otázkou však zůstává, zda to znamená nový začátek, nebo naopak prohloubení „tiché krize“ v zahraničních vztazích Korejské republiky a zejména v americko-korejském spojenectví.
Jaké jsou širší souvislosti?
Zahraniční politika zůstává jednou z oblastí, kde se mezi jihokorejskými politiky odehrává nejvíce rozepří. DPK tradičně upřednostňuje strategickou autonomii vůči Spojeným státům, usmíření se Severní Koreou a pevný postoj vůči Japonsku. I Če-mjong se během kampaně snažil tyto pozice zmírnit, pod povrchem však přetrvává napětí. Jeho administrativa totiž zdědila nejen polarizovanou veřejnost, ale i poškozené spojenectví s USA.
Uvedení Donalda Trumpa do druhého funkčního období se uskutečnilo v tutéž dobu, kdy v Soulu panovalo mocenské vakuum. Stojí za povšimnutí, že Americký ministr obrany Pete Hegseth na své první indopacifické cestě Jižní Koreu vynechal, zatímco Trump začal zemi opětovně vyhrožovat stažením vojsk a uvalil na ni rozsáhlá cla. Mezi jeho plány patří i zavedení 50 % cel na korejskou ocel. Vzhledem k tomu, že v Soulu v té chvíli neexistovala žádná stabilní vláda, propásla Jižní Korea příležitost lobbovat za výjimky podobné těm, které si vyjednali jiní spojenci, například Japonsko.
Toto mocenské vakuum prohloubilo pochybnosti o tom, zdali budou USA ochotny plnit své závazky vůči jižní Koreji. Ještě před Junovým obviněním ukázaly průzkumy, že 66 % Jihokorejců podporuje získání jaderných zbraní. Jaká je cena diplomatické nečinnosti, odhalují nyní i různé další drobné problémy jako například nečekané zařazení Jižní Koreje na seznam USA pro kontrolu citlivého vývozu.
Mezi voliči přetrvávají výrazné generační a genderové rozdíly. Ženy ve věku pod 30 let v drtivé většině podpořily I Če-mjonga, zatímco mladí muži se přiklonili ke kandidátovi třetí strany, I Čun-sokovi. Ten kandidoval s konzervativním programem kritiky rovnosti pohlaví a nepřátelství vůči politickému establishmentu. Tento genderový rozkol podtrhuje širší obavy ze selhání institucí a stagnace společnosti.
Proč je to důležité?
Demokratická odolnost Jižní Koreje má zásadní význam pro její globální identitu. Jako jedna z nejdynamičtějších asijských demokracií stojí v ostrém kontrastu k autoritářství svého severního souseda a představuje alternativní model rozvoje v oblasti Indo-Pacifiku. Její politická stabilita je základem měkké síly země a podporuje její roli střední mocnosti v mezinárodní diplomacii. Politická nestabilita projevující se vládními krizemi a stranickou polarizací hrozí oslabením tohoto vlivu i schopnosti Jižní Koreje čelit výzvám, které přináší měnící se politika USA, posilující Čína a obecná nejistota v regionu.
Tento vývoj má velký význam i pro střední Evropu. Jižní Korea se stala strategickým partnerem v klíčových odvětvích: Polsko, které je nyní významným odběratelem korejských obranných systémů, považuje Koreu za ústředního partnera ve své vojenské modernizaci. Co se týče České vlády, ta v červnu s firmou Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) podepsala dohodu o výstavbě dvou nových jaderných reaktorů, což znamená dlouhodobé partnerství, které pomáhá snaze Česka o energetickou bezpečnost.
Prezidenta I Če-mjonga čeká na začátku jeho funkčního období dvojí výzva: obnovit důvěru domácí populace a prokázat důvěryhodnost Jižní Koreje v zahraničí – zejména v době, kdy se Trumpova administrativa často žene horečnatě vpřed, aniž by čekala, až ji spojenci doženou.
Tento článek je součástí brífinku Bezpečnostního centra Evropské hodnoty Indo-Pacifik aktuálně.